Zeolit můžete využít (nejen) pro filtrování vody v bazénech

Zeolit můžete využít (nejen) pro filtrování vody v bazénech

Zeolit dokáže zázračně působit. Ve skutečnosti ovšem žádné zázraky neexistují, jde jen o to správně pochopit, jak je vše vzájemně propojeno, a jak přirozené děje probíhají.hladina vody v bazénu.jpg
Tento jedinečný minerál vznikl před mnoha miliony let, v druhohorách, kdy na Zemi probíhala sopečná činnost. Vyvržený sopečný prach se postupně usazoval na zemském povrchu a tlak horniny vytvářel velmi zajímavou strukturu mezi jednotlivými atomy pevných částic. Zeolit je možno přirovnat k pórovité mycí houbě, kterou tvoří obrovské množství drobných kanálků naplněných vzduchem. Je jich tolik, že v jediné hrsti kamínků by jejich povrch zaplnil plochu deseti olympijských stadionů.
Uvnitř minerálu se ukrývají ionty vápníku, hořčíku a sodíku, které chemicky reagují s prostředím, v němž se nachází. Této vlastnosti se využívá zejména pro absorpci nežádoucích nečistot ve vodě a ve vzduchu. Jde o velmi účinný filtrační prostředek, který dokáže plně zastoupit například křemičitý písek v bazénové filtraci. Vhodně rozdrcený kámen na požadovanou velikost funguje ve filtračním boxu na dvojí úrovni – zachycuje nečistoty mechanicky mezi jednotlivými zrnky a zároveň vodu zbavuje amoniaku a dalších dusíkatých látek, které vznikají jako organický odpad např. při koupání.dívka na okraji bazénu.jpg

Zeolit můžete využít na sto způsobů

Akvaristika – jednou z nejkrásnějších zálib je chov a odchov akvarijních rybek. Spolu s vodními rostlinami tvoří nádherný biotop. Víte, že sledování akvária dokáže člověka naplnit mnohem více, než televizní pořady? A přidáte-li zeolit k písečnému dnu, nebude nádrž vyžadovat tak častou údržbu.
Odpadkové koše – bez nich se bohužel neobejdeme v žádné kuchyni a jistě to znáte, kdy jej na okamžik odklopíte, a nepříjemný odér se vyvalí do místnosti. Můžete si vypomoci pouhou hrstí kamínků, které zvláště v létě s touto nepříjemností pomohou.
Zápach obuvi – lidská chodidla okupují miliardy bakterií, které jsou v určitém množství prospěšné, protože udržují správné pH naší pokožky. Uzavřená obuv a také nevhodná strava však dokáže znepříjemnit život zápachem, jemuž dokáže čelit i zmiňovaný minerál. Zapracujte na sobě, změňte stravovací zvyklosti a s kamínky v obuvi ukrytými ve vašem botníku to můžete jen vylepšit.

Author Avatar
by pi4.cz