Originální kreativní koníček – vyrábění z Fima

Originální kreativní koníček – vyrábění z Fima

Fimo je obchodní název polymerové hmoty (PVC), která je změkčena a barvena, aby se dala snadno tvarovat a daly se z ní tedy vyrábět různé předměty. Funguje podobně jako trochu tvrdší modelíny, oproti modelíně však má jednu podstatnou výhodu, hotové výrobky se dají vypálit a zůstanou tedy ve tvaru, který jste vymodelovali a můžete je používat. V ČR se prodávají tři základní typy:

slon

1.)    Proffesional (základní typ)
2.)     Soft (měkčí, pro snazší práci)
3.)    Effect (s různobarevnými třpytkami)

Vyrábí se ve všemožných barvách a stejně různorodé mohou být vaše hotové výrobky. Od šperků (které si můžete ozvláštnit i různými korálky, ozdobami a sponkami) až po rámečky na fotografie, oblíbené postavičky nebo dokonce zajímavé psaníčko na ples. Kreativitě se tu meze nekladou.

Jak to vypadá v praxi

 
Fimose dá pořídit téměř v každém papírnictví, dá se koupit i (o trochu levněji) přes internet. Když si donesete domů balíček s hmotou, vybalíte ji a nejdříve ji musíte rozpracovat v ruce, aby změkla a dala se dobře tvarovat. Poté už je vše na vás. Dají se dělat válečky, destičky, kuličky a z nich se pak může vyklubat třeba náušnice ve tvaru plameňáka.

náramek

Nápady můžete hledat na internetu, existují i facebookové skupiny, například skupina Fimo roztahováky.          
                                                                         
Když máte výrobek hotový, vložíte ho do trouby na plech (na jak dlouho a na jakou teplotu bývá napsané na obalu), a pak už jen obdivujete hotový předmět.
Je dobré nechat po vytažení předmět chvíli odstát, než ho sundáte z plechu, protože potřebuje chvilku na zatuhnutí. Nemějte strach, že by vám mohl poškodit plech, Fimo se odloupne jako nic a nezanechá žádné stopy. Svoji inspiraci pak můžete vyfotit a poslat dál na internetu. 

Author Avatar
by pi4.cz