Nejlepší knihy

Nejlepší knihy


Román
Jedním z nejlépe hodnocených románů je román 1984 od George Orwella. Dílo z roku 1949 je jedním z nejpozoruhodnějších děl celého 20. století. Vyznačuje především brilantní analýzou všech totalitních systémů. Druhým nejlepším románem se stala kniha od Leva Nikolajeviče Tolstého, nesoucí název Anna Karenina. Na náměty této knihy, která vyšla roku 1877, byl roku 1967 natočen i film. Do dnešní doby byl román ve filmové podobě zpracován celkem čtyřikrát, nejnovější je britská adaptace z roku 2012. Třetí příčku obsadil o poznání mladší román. Jedná se o dílo Bábovky od Radky Třeštíkové, vydaný v roce 2016.
 otevřené knihy.jpg
Filosofie
V této kategorii máme celkem jednoznačného vítěze a tím se stalo dílo Alchymista od brazilského spisovatele Paula Coelhoo. Kniha z roku 1988 byla přeložena celkem do 34 světových jazyků a prodalo se jí přes 10 milionů výtisků. Další příčku v této kategorii obsadila celkem netradičně pohádka, ale s filosofickým podtextem a to dílo Malý princ od Antoina de Saint-Exupéry. Kniha vyšla roku 1943 a do současnosti byla přeložena celkem do 202 jazyků. Zajímavostí je že první výtisk této knihy vyšel v anglickém jazyce, což byl jazyk, který sám autor neovládal.
 
Sci-fi
V kategorii sci-fi se nejlepší knihou stal první díl ze série Trifidi, tedy kniha Den Trifidů od Johna Wyndhama, vydaná v roce 1951. V roce 2009 se kniha dočkala i filmového zpracování, které bylo rozděleno na dva díly. Na druhém místě se usadila o poznání novější kniha a to kniha ze série Hunger Games, konkrétně třetí díl Síla vzdoru. Kniha od autorky Suzanne Collins z roku 2010, získala celkem tři ocenění, jedním, z nichž bylo ocenění GoodReads Choice Awards. Třetí místo obsadila kniha Anthonyho Burgesse, vydaná v roce 1962 s názvem Mechanický pomeranč.
staré knihy.jpg 
Poezie
Na prvním místě v kategorii poezie se umístila kniha Blues od českého autora Václava Hraběte, vydaná roku 1995. Většina básní z knihy byla zhudebněna Vladimírem Menšíkem a právě díky tomuto zhudebnění se báseň Variace, stala světově známou. I na druhém místě se usadila kniha od českého autora a to Elegie od Jiřího Ortena. Tato kniha plná především milostné lyriky, vyšla roku 2013. Třetí příčku obsadilo dílo od Edgara Allana Poea Havran. Toto dílo vyšlo poprvé roku 1845 v novinách New York Evening Mirror.

Author Avatar
by pi4.cz