Harmonie bydlení podle feng-shui

Harmonie bydlení podle feng-shui

Chceme-li se ve svém příbytku cítit dobře a plni energie, kterou potřebujeme doplnit po náročném dni v zaměstnání, je třeba respektovat určité zásady. Tady nám může pomoci učení feng-shui, které usiluje o soulad s životním prostředím a nastolení rovnováhy mezi dvěma živly. Podaří‑li se nám dosáhnout vyváženosti energií větru (feng) a vody (shui) tak, aby příznivě ovlivňovaly náš život, vytvoříme šťastný a harmonický domov.
podnos na posteli
Vstup do domu by měl být čistý, upravený a dobře osvětlený, dveře pevné a ideálně neprosklené. Umístěním krásné rostliny vedle domovních dveří lze přitáhnout do domu více energie. Vchodem proudí do domu životodárná síla, které by neměl stát v cestě žádný nepořádek. Je proto třeba zbavit se věcí nahromaděných přímo v zádveří, chodbě či hale a udržovat tyto prostory otevřené proudění oživující energie čchi. Pro uskladnění kabátů a bot jsou optimální uzavřené skříně a botníky, otevřené police a regály naopak přitahují špatnou energii.
Energie čchi, která nám dává životní sílu, prostupuje také okny. Ta by měla být čistá a dostatečně velká, aby jimi proudilo dost světla. Pro záclony a závěsy platí, že by měly být přes den staženy ke stranám, a naopak pečlivě zataženy na noc. Samozřejmostí je pečovat o jejich čistotu. V místnostech je také potřeba často větrat, aby se energie obnovovala.
Vyváženost rozmístění věcí se týká každé místnosti v domě či bytě. Znamená především přiměřené množství nábytku, který by měl být v prostoru rozestaven promyšleně a tak, aby nestál v cestě proudění energie. Velký důraz se klade zejména na umístění jídelního stolu, aby kolem něj bylo dost místa k pohybu.
dveře mezi okny
Kuchyň je místem, kde se připravuje jídlo, a měla by být proto zdrojem pozitivní energie. Zde by měly být pořádek a čistota na prvním místě. Pozornost je třeba věnovat umístění sporáku, který představuje prvek ohně, a rozhodně by neměl stát naproti dřezu, lednice nebo myčky, které reprezentují prvek vody.
Nepořádek působí negativně na kvalitu našeho života, proto je nezbytné odstranit všechny věci, které jsou rozbité či nepotřebné. Staré harampádí z půdy nebo sklepa, ale také nenošené oblečení, které leží ve skříních, a zbytečné cetky, které uchováváme ze sentimentality. Feng-shui radí vyhýbat se hromadění věcí, protože i skrytý nepořádek nás připravuje o energii.
Podle zásad můžeme vyčistit byt či dům od nahromaděné negativní energie. Stačí udržovat pořádek ve věcech tak, jak bychom ho chtěli mít ve svém životě.

Author Avatar
by pi4.cz